Február 6-án nyílhat meg az első Tanyasi Áruk Boltja Budapesten, méghozzá a főváros egyik legnagyobb lakótelepén. A boltnyitás körülményeiről és a jövőbeni tervekről Chladek Tibor vállalkozót, a bolt megálmodóját kérdeztük.
-Honnan jött az ötlet, hogy a tanyasi gazdálkodók termékeit forgalmazó boltot nyissanak a fővárosban?
-Kisgyerekkorom óta élek a Havanna-lakótelepen, pontosan ismerem az ott élők mindennapjait, örömeiket, gondjaikat. Tudom, hogy bár szíve szerint a többség örömmel részesítené előnyben a hazai élelmiszereket a bevásárlások során, erre egész egyszerűen nincs módja, mert valami megmagyarázhatatlan indoknál fogva a külföldi termékek a nyilván nem csekély importköltségek dacára is olcsóbbak, mint magyar társaik, s bizony egy magamfajta lakótelepinek a legkisebb árkülönbség is számít. Azonban világosan látható, hogy ha a kereskedő közvetlenül a termelőtől vásárolja meg az árut, akkor megfelelő logisztikai háttér esetén lényegesen olcsóbb tud lenni versenytársainál.
Balogh József országgyűlési képviselőn keresztül ismerhettem meg a Magyarországi Tanyákon Élők Egyesületét (MTÉE), amit képviselő úr pontosan azért álmodott meg és hozott létre, hogy megoldásokat keressen a tanyán, illetve kistelepülésen lakó, mezőgazdaságból élő családok egyre súlyosabb gondjaira, így a megtermelt áruk értékesítésének problémakörére is.
Az MTÉE a közelmúltban bejegyeztette az „egészséges tanyasi élelmiszer” védjegyet. Innen már csak egy lépés volt az ötlet: hozzunk létre egy olyan boltot, amely az egyesület tagjai által előállított, védjeggyel ellátott élelmiszereket forgalmaz.
-Az előzetes hírek szerint már tavaly karácsony előtt megnyílt volna az üzlet. Mi okozta a késlekedést?
-Már novemberben felvettük a kapcsolatot a leendő beszállítókkal az MTÉE-n keresztül, a tervek szerint valóban már decemberben szerettük volna megnyitni a boltot. Sajnos a bürokrácia útvesztői a tervezettnél nagyobb akadályt jelentettek. Azonban, ha arra gondolunk, hogy Mózes népe negyven éven át vándorolt a pusztában, mire az ígéret földjére léphetett, azt kell mondjam: a pár hónap csúszás nem nagy idő.
-Milyen garanciákat lát arra vonatkozóan, hogy a kezdeményezés sikeres lesz?
-A Havanna-lakótelep a maga közel húszezer lakójával kellő vásárlóerőt jelent, az itt élők bizonyára örömmel vásárolják majd a bolt által forgalmazott magyar termékeket, két okból is: egyrészt, mert az „egészséges tanyasi élelmiszer” védjeggyel logóval ellátott, garantáltan jó minőségű élelmiszert vásárolhatnak, másrészt azért is, mert ezekhez a termékekhez olcsóbban juthatnak hozzá, mintha bizonytalan eredetű külföldi zöldséget-gyümölcsöt vásárolnának.
-Mik a jövőbeni célok?
-Én úgy tekintek a jövőre, mint Michael Ende Momo című regényében az utcaseprő, aki nem stresszeli magát azon, hogy végig kell söpörnie egy hosszú utcát, hanem mindig csak a következő sor macskakőre koncentrál. Fellengzős jövőbeni tervek megfogalmazása helyett én is mindig csak a következő lépésre szeretnék összpontosítani. Igyekszünk a megnyitóra mindennel elkészülni, február 6-án pedig olyan nyitóbulit csapunk, amilyet még nem látott a Havanna-lakótelep. Balogh képviselő úr jóvoltából, az MTÉE közreműködésével csikósbemutatóval és igazi tanyasi ízekkel, bográcsban főtt finomságokkal várjuk majd a Havanna utca 50. szám alatt található üzletünkben a kedves vásárlókat.
forrás:www.lajosmizselap.hu