A Havanna lakótelepieknek is elegük van a Gyurcsány-Bajnai korszakból
Fölényes győzelmet aratott a Fidesz-KDNP az európai parlamenti választáson
Az országos átlagot megközelítő, a megszokottnál magasabb részvételi hajlandóság mellett a Fidesz – Magyar Polgári Szövetség és a Kereszténydemokrata Néppárt közös listája fölényes győzelmet aratott a Havanna-lakótelep mind a 15 szavazókörében a június 7-i EP-választáson. Az MSZP és az SZDSZ történelmi veresége világos üzenet a hatalmat gyakorlók számára országos és helyi szinten egyaránt: a Havannaiaknak is elegük van a Gyurcsány-Bajnai korszakból, elegük van a megszorításokból, a hazugságokból, az alkalmatlan szocialista és szabad demokrata politikusokból.
A június 7-i EP-választás országos eredménye alapján a Fidesz és a KDNP az összes megszerezhető mandátum több mint 60%-át, 14-et nyert el. A fennmaradó mandátumokon három párt osztozott: az MSZP-nek 4, a Jobbiknak 3, az MDF-nek pedig egy képviselői hely jutott. A Fidesz vezette Szövetségre a szavazók 56,37%-a voksolt, ez nem csak Magyarországon, de az egész Európai Unióban rekordnak számító, elsöprő győzelem.
Az MSZP vereségének drámai mivoltát jelzi, hogy még 1990-ben is többen szavaztak a szocialista pártra, mint idén, így tehát a szocialisták rendszerváltás utáni történelmének leggyengébb választási eredménye a mostani. Az elmúlt évek kormányzati ámokfutásában társtettesnek számító SZDSZ az MSZP-vel azonos módón története leggyengébb eredményét érte el, és mélyen az 5%-os bejutási küszöb alatt maradt. A szabad demokratákat még a teljes ismeretlenség homályából felbukkanó Lehet Más a Politika – Humanista Párt elnevezésű liberálisnak mondható pártszövetség is megelőzte.
Az országos tendencia és a kormányellenes közhangulat érvényesült a Havanna-lakótelepen is. A Fidesz vezette Szövetség a lakótelep minden szavazókörében győzött, ez a polgári oldal valaha volt legjobb eredménye ezekben körzetekben. Összesen 1657 szavazó támogatta a Fidesz-KDNP listáját, a szocialistákra mindössze 963-an szavaztak. Mivel a lakótelep eddig az MSZP erős bástyájának számított, a súlyos vereség kétszeresen fájhat a szocialistáknak. Külön érdekesség, hogy a csalódott volt szocialista szavazók nagy számban támogatták a Jobbik valamint az MDF listáját, ez a magyarázata annak, hogy bár a két említett párt egyaránt jól szerepelt a lakótelepen, a Fidesz és a KDNP nem veszített szavazókat, sőt növelni tudta támogatottságát.
A választási eredményből az MSZP és az SZDSZ helyi politikusainak is mielőbb le kell vonnia a konzekvenciákat. Elsősorban azt a tényt kell figyelembe venniük, hogy a szavazópolgárok bár a pártok országos listáira szavaztak, döntésük során mérlegelték az adott párt helyi politikusainak teljesítményét is. A június 7-i elsöprő polgári győzelem egyértelmű jelzés a Havanna-lakótelep szocialista önkormányzati képviselői felé is: a választók szemében ők is elvesztették minden hitelüket. Pedig a választási kampány hevében elég erőltetett módon a szocialisták újra „panelprolizással”, a lakótelepen élők gondjai iránti érzéketlenséggel, sőt tájékozatlansággal vádolták meg a polgári szövetség helyi politikusait. Emellett az MSZP olyan szórólapokat is eljuttatott a lakótelepi postaládákba, amelyek formailag a Fidesz színvilágát idézték, tartalmilag azonban a szocialista párt kampányát szolgálták. Hiába azonban a személyeskedésbe átcsapó baloldali vádak és a pitiáner ügyeskedés, a lakótelepen élők nem vevők a kicsinyes és gyűlölködő kampányfogásokra.
Egy ilyen választási eredmény után a hatalmat gyakorlók előtt egyetlen lehetőség áll, persze csak abban az esetben, ha be kívánják tartani az európai politika írott és íratlan szabályait, etikai normáit. Ez az egyetlen lehetőség pedig: a távozás. Demokráciában ugyanis úriemberek nem ragaszkodnak görcsösen a hatalomhoz, különösen akkor nem, ha a választók világosan tudomásukra hozzák: változást akarnak.
A közeljövőben eldől, hogy a szocialisták eleget akarnak-e tenni a választói akaratnak, vagy pedig a hatalomhoz való görcsös ragaszkodás eredményeképpen maradék erkölcsi hitelüket is felélik. Amennyiben ez utóbbi forgatókönyv valósul meg, nem lehet kétséges, hogy a soron következő országgyűlési képviselőválasztás során a június 7-i eredményt is alulmúlják majd.
Chladek Tibor