"Gondolatok a kerületi költségvetés margójára" – kérdéseinkre válaszol Csomó Tamás, a XVIII. kerületi KDNP frakció vezetője
„Annál nagyobb volt a megdöbbenés, mikor kézhez kaptuk az anyagot, mely mintha nem is venne tudomást az ország és a világ körülöttünk zajló folyamatairól. Sehol egy fillér költség-csökkentés, sehol egy sor a szigorúbb gazdálkodásról, sőt egyre növekvő hitelállomány, egyre nagyvonalúbb kiadások jellemzik a költségvetést.”
Lőrinc: Úgy tudjuk csúszott az idei költségvetés beterjesztése, miért?
Csomó Tamás: A rendszerváltás óta minden esztendő februárjának utolsó pár napja az Önkormányzatnál a költségvetés elfogadásának ideje volt. Volt, amikor még részletekbe menően, és egészében is lehetőség volt véleményt mondani, aztán leszűkült ez a lehetőség egy alkalomra, egy süketek párbeszédére, ahol az ellenzék mondhatott bármilyen javaslatot, azt a polgármester és a szocialista - szabaddemokrata frakció meg sem hallgatta. De olyan eddig még nem volt, hogy február végére ne lett volna költségvetése a kerületnek. Amikor múlt héten tájékoztattak minket, hogy február 25-ére nem készült el a költségvetés, így azt a testület nem tudja tárgyalni, azt gondoltuk, hogy a válság, mely október óta meghatározza mindennapjainkat gyors és határozott lépésekre ösztönzi a kerület vezetését, talán ezért is halasztják a költségvetés beterjesztését, elfogadását.
Annál nagyobb volt a megdöbbenés, mikor kézhez kaptuk az anyagot, mely mintha nem is venne tudomást az ország és a világ körülöttünk zajló folyamatairól. Sehol egy fillér költség-csökkentés, sehol egy sor a szigorúbb gazdálkodásról, sőt egyre növekvő hitelállomány, egyre nagyvonalúbb kiadások jellemzik a költségvetést.
L.: Milyen lett a kerület ez évi költségvetése?
Cs.T.: Teljesen felesleges belemenni a részletekbe, de az jól jellemzi a kerület szocialista ve-zetésének érzéketlenségét a válságra, hogy amíg tavaly 150 millió forintot terveztek elkölteni utazásra, reprezentációra, reklámra, addig idén ez az összeg újabb 10 millióval emelkedett. Amikor egy felelős alpolgármester a költségvetéssel kapcsolatos tájékozatón el meri azt mon-dani, hogy a kerület vezetésének válasza a gazdasági válságra egy 3 milliárd forintos kötvény kibocsájtása, azaz hitel felvétele, akkor ott nagyon nagy a baj.
Amikor az ellenzék javaslatait, az önkormányzat könyvvizsgálójának véleményét lesöpörve népszerűség hajhászó beruházásokat terveznek be a költségvetésbe akkor ott nagyon nagy a baj. Állítjuk, hogy szükség van játszóterekre, szükség van járdákra és útjavításokra, de amikor ezt egy válság kellős közepén valuta-hitelből, egy bank pénzét költve tesszük, akkor semmi mást nem tesz a kerület vezetése, minthogy eladósítja még az unokáinkat is. Sehol nem lesz-nek már azok a játékok, sehol nem lesz már az az aszfalt, amikor még mindig százmillókat kell évente visszafizetni ezekből a hitelekből. Ki mer ma szocialista önkormányzati politiku-sokon kívül euró és svájci frank alapú hiteleket felvenni???
L.: Mi lett volna a helyes magatartás? Mit kellene csinálni?
Cs.T.: Felelős önkormányzati képviselőként gondolnunk kell azokra az időkre is, amikor mi már nem leszünk ott a kerület vezetésében, de majd ott lesznek az Önök gyermekei és unokái. Ha Ők olyan terheket kell hogy cipeljenek, melyeket ez a költségvetés most rárak a kerületre, akkor nekik milyen lehetőségeik lesznek, hogy az Önök, vagy gyermekeik, unokáik életét szebbé, könnyebbé tegyék?Amikor egy család vagy vállalkozás nehéz anyagi helyzetbe kerül, senki nem vesz plazmaté-vét vagy új autót. Ez a költségvetés márpedig ilyen helyzetet teremt. Optimistán több bevételt tervez, mint ami valójában várható, még optimistábban alábecsüli a válság következményeit és fél év múlva, egy év múlva majd széttárja a kezét, újabb hiteleket akar majd felvenni, vagy bejelenti, hogy csődbe ment a kerület.
Ahogy az országban, úgy a kerületben is késésben van a politika. Csak méregeti a válság nagyságát, és naponta reménykedik, hogy az nem lesz még nagyobb. Mi kereszténydemokraták azt javasoljuk, sőt követeljük, hogy a kerület vezetése haladéktalanul lásson hozzá azon intézkedések előkészítéséhez, és döntések meghozatalához, melyekkel csökkenteni lehet a válság hatásait. Csökkentsék a képviselők tiszteletdíját, nyújtsanak támogatást a vállalkozásoknak, hogy azok megőrizhessék a munkahelyeiket, mondjanak le minden olyan luxusról, mellyel eddig a saját életüket tették könnyebbé. Radikálisan faragják le azokat a kiadásokat, melyek nem az Önök életének könnyítését, hanem a sajátjuk kényelmesebbé tételét szolgálják. Ne a népszerűséget hajhásszák, hanem gondoskodjanak arról, hogy gyermekeiknek, unokáiknak is élhető és barátságos kerületet hagyjanak örökül.